Ana Sayfa Gündem Büyükşehir’in Kent Müzesi Projesi’ne Başarı Ödülü

Büyükşehir’in Kent Müzesi Projesi’ne Başarı Ödülü

Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması, 2016 sonuçları açıklandı.

Giriş Tarihi: 25 Eylül 2017 Pazartesi 12:32
Büyükşehir’in Kent Müzesi Projesi’ne Başarı Ödülü

Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması, 2016 sonuçları açıklandı. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarih ve kültür mirasının korunması konusunda, Kent Müzesi Projesi ile başarı ödülüne layık görüldü.

1950 yılından bu yana belediye binası olarak hizmet veren ve şimdi de Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi Projesi Proje Kategorisi’nde kent müzesi yapılması planlanan Taş Bina jürinin başarı ödülünü aldı.

Proje kapsamında, koruma çalışmaları ile yapının sahip olduğu değerlerin öne çıkarılması ve mevcut sorunların çözülerek hayata kazandırılmasını amaçlayan Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçireceği Kent Müzesi, sergi mekânları, konferans ve toplantı salonları ile halka açık kültürel, sanatsal ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapacak. Proje ile yapının tasarım bütünlüğü içinde, özgün mimari, fiziksel özellikleri ile uyumlu, özgün dokusunu sergilemesine olanak tanıyacak şekilde ve mümkün olduğunca geri dönüşümü mümkün müdahaleler olmasına dikkat edildi.

Mersin’in şehir merkezi olarak kabul edilen alanda yer alan Mersin Vali Konağı, Mersin Kültür Merkezi, Atatürk Evi Müzesi Cumhuriyet Meydanı gibi sosyal ve kültürel mekanlar ile çevrelenen yapıya restorasyon projesinde ”Kent Müzesi” ve “Başkanlık- Üst Düzey Yönetim Ofisi” işlevleri verildi.

Mersin kültürünün tanıtımına yardımcı olacak olan kent müzesi; özgün mimarisi, konumu ve Mersinlilerin hafızasındaki yeri nedeniyle Mersin’de Kent Müzesi kurmak için en uygun yapılardan bir tanesini oluşturuyor.

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen ve 2016 yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması sonuçları gerçekleştirilen jüri toplantısıyla belirlendi. 69 belediye; 82 uygulama ve 61 proje dalında toplam 143 proje ile 2016 yılında yarışmaya başvurdu. Yarışma jürisi değerlendirmeleri sonucunda Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’nün yanı sıra, 2 Jüri Özel Ödülü, 8 Proje, 8 Uygulama ve 8 Süreklilik, 42 Başarı Ödülü belediyelere verildi.

Jüri tarafından belediyelere tarih ve kültür mirasının korunması konusunda katkılarından ve başarılı faaliyetlerinden dolayı Başarı Ödülü verildi ve 42 belediye arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin projesi de aldığı Başarı Ödülü ile taçlandırıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık