Ana Sayfa Gündem Mersin, Tarihi Kentler Birliği’ne Ev Sahipliği Yapıyor

Mersin, Tarihi Kentler Birliği’ne Ev Sahipliği Yapıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı “2018’e Doğru Kültürel Mirasa Bütüncül Bakış ve Mersin Örneği” temalı Mersin Buluşması, düzenlenen açılış programıyla başladı.

Giriş Tarihi: 25 Eylül 2017 Pazartesi 13:07
Mersin, Tarihi Kentler Birliği’ne Ev Sahipliği Yapıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı “2018’e Doğru Kültürel Mirasa Bütüncül Bakış ve Mersin Örneği” temalı Mersin Buluşması, düzenlenen açılış programıyla başladı.

Mersin’in tarihi ve kültürel açıdan tanıtılması bakımından büyük öneme sahip olan toplantıya, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Mersin İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yusuf Ziyaeddin Cavlak, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Feriha Koç ile birlikte toplamda 110 il ve ilçenin belediye başkanları, akademisyenler, kazı başkanları, meclis üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Halk oyunları ekibinin gösterisi ile başlayan toplantı, Mersin tanıtım filminin izlenmesi ile devam etti.

Törende konuşma yapan Mersin Valisi Ali İhsan Su Mersin’in pek çok tarihi ve kültürel zenginliği barındırdığını ifade ederek, “Tarihi Kentler Birliği çatısı altında buluşarak önemli çalışmalara imza atan tüm belediye başkanlarımızı içtenlikle kutluyorum. Tarihin her döneminde çok önemli bir merkez olan Mersin, ören yerleri, antik kentleri, inanç merkezleri ve halen yaşam alanı olarak kullanılan tarihi mekânları ile zengin bir tarihi ve kültürel değerlere sahiptir. Mersin aynı zamanda, inançların, dinlerin, dillerin ve kültürlerin birbirine karışıp kardeşlik duyguları içerisinde buluşmasına ve yaşatılmasına ev sahipliği yapan çok özel bir ildir” şeklinde konuştu.

“Mersin’imiz, geçmişten geleceğe mücevherden bir köprüdür”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise Tarihi Kentler Birliği Mersin Buluşması’nda gerçekleştirdiği konuşmasında, “Medeniyetler beşiği Anadolu’yu medeniyetler denizi Akdeniz’e bağlayan Mersin’imiz, tarihin derinliklerine kök salan muhteşem değerleriyle dün olduğu gibi bugün de göz kamaştırmaya devam etmektedir. Benzersiz eserlerin sergilendiği müzeleri, tarih kokan ören yerleri, gizemli mağaraları, nice hatıraların yankılandığı kale ve hisarları, huzur ve kardeşlik timsali cami, kilise, manastır ve türbeleri, İpekyolu üzerine inci misali dizilmiş han, bedesten ve kervansarayları ile geçmişten geleceğe mücevherden bir köprü kurmaktadır” dedi.

“24 yıllık belediyecilik birikimimizle Mersinlilerin hizmetindeyiz”

Mersin’in anlayışlı ve liyakatli bir kadro tarafından yönetildiğini konuşmasına ekleyen Başkan Kocamaz, “Hamdolsun Mersin’imiz bu anlayışa sahip liyakatli bir kadro tarafından yönetilmektedir. 24 yıllık belediyecilik birikimimiz, karşılıksız sevdiğimiz, kara sevdalısı olduğumuz Mersin ve Mersinlilerin hizmetindedir. Yaklaşık 4 yıldır yeryüzü cenneti Mersin’imizin doğal güzellikleri bozulmasın diye proje üstüne proje geliştiriyoruz. Barış, huzur ve kardeşliğe dayalı sosyal yapısı daha da güçlensin diye kaynaşma etkinlikleri düzenliyoruz. Mersin’imizin tarihi dokusu korunsun, toprak altında kalmış eserleri gün yüzüne çıksın diye arkeolojik kazılara, araştırmalara destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Mersin dünya için de büyük bir değerdir”

Mersin’e sahip çıkmanın onu anlamak, köklü tarihine ve biriktirilen hatıralarına saygı duymak ve eserlerini özenle korumak olduğunu dile getiren Başkan Kocamaz, “Yaşadığımız bu topraklardan kimlerin gelip geçtiğini bilmeden, bıraktıkları değerleri anlamadan Mersin’i bir barış, kardeşlik ve refah yurdu haline getirmek mümkün değildir. Mersin’i Mersin yapan tüm değerler, bu uzun tarih boyunca nakış nakış işlenerek oluştu. Mersin’imize anlam ve değer katan her şey bizim için değerli, önemli ve önceliklidir. İnsanı, doğası, tarihi ve kültürel varlıklarıyla Mersin sadece Mersinliler için değil, Türkiye ve dünya için de büyük bir değerdir ve biz, Mersin’i Mersin yapan bütün değerlere sahip çıkmak, onları günümüzün ihtiyaç ve gerçeklerine uygun şekilde korumak, yenilemek ve geliştirmek için görev başındayız. Geleceğin mutlu, müreffeh, güvenli ve huzur dolu Mersin’ini kurmak kurduğumuz bu sistemi sürdürülebilir kılacak altyapıyı her bakımdan oluşturmak gayretindeyiz” diye belirtti.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’de, “Biz 17 yıl da çok yol aldık, ben daha gençtim, sizler daha deneyimsizdiniz. Bugün her başkan kendi varlık nedeninin kendi yöntemleriyle bulmaya çalışıyor. 138 kentimizde kent müzesi kuruluyor. Tüm kültürel varlıkların arşivleri yapılıyor. Türkiye’nin kültür envanteri ve gelecek çocukların eğitimi yapılıyor. Bu açıdan bu güzel atmosferde suya yansıyan ışıklar gibi Türkiye’nin aydınlık ışıkları da uzun bir süre aydınlık bir çerçevede sürsün istiyoruz. Ev sahipliğinden hiç kuşku duymuyoruz, çünkü onun yalnız bu kentte değil Tarsus’ta da çok ev sahipliğini gördük” dedi.

Konuşmaların ardından Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Olba Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Emel Erten, Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Olba Ören Yeri Kazı Başkan Yardımcısı Dr. Tuna Akçay birer sunum gerçekleştirerek, Olba Örenyeri kazı sonuçları hakkında bilgilendirmeler yaparak, kazılara verdiği desteklerden ötürü Başkan Kocamaz’a teşekkürlerini iletti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık