Ana Sayfa Gündem Turizmin Geleceği Kongresi Yapıldı

Turizmin Geleceği Kongresi Yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan, Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi öncülüğünde düzenlenen ‘1. Uluslararası Turizmin Geleceği Kongresi; İnovasyon, Girişimcilik, ve Sürdürülebilirlik Kongresi’nin açılış töreni programına katıldı.

Giriş Tarihi: 29 Eylül 2017 Cuma 14:57
Turizmin Geleceği Kongresi Yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan, Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi öncülüğünde düzenlenen ‘1. Uluslararası Turizmin Geleceği Kongresi; İnovasyon, Girişimcilik, ve Sürdürülebilirlik Kongresi’nin açılış töreni programına katıldı.

28-30 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan kongrenin açılış törenine, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan’ın yanı sıra, CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Kemal Birdir, TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman ile Turizm Fakültesi öğretim görevlileri ve öğrencileri katıldı.

“Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki; 10 bin yıllık tarihi, bir höyükte görmek mümkün”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan açılışta yaptığı konuşmada hem bölgenin hem de ülkenin en önemli konularından birisi olan turizmi gündeme taşıdıkları ve böyle bir kongreyi organize ettikleri için Mersin Üniversitesi’ne teşekkür etti ve “Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki; 10 bin yıllık tarihi, şehrimizin her yerinde görmek, bir höyükte görmek mümkün. Onun için bölgemize diyoruz ki; kültürlerin, medeniyetlerin ve tarihin kucak kucağa yattığı bir bölge. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak, turizm konusunda üzerimize düşeni hatta biraz daha fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bu alanda bizlere çok fazla görev düştüğünün farkındayız. Biliyoruz ki turizme katkı sağlamak belediyemizden çok, ülke çıkarları adına değer taşımaktadır. Bu bakış açısıyla da belediyemiz olarak tarih ve kültür dokusuna uygun etkinlikler düzenliyor ve katılım gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Üniversitemizden gelecek her türlü iş birliğine de açığız”

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri festivalleri, turistik ve kültürel etkinliklere verdikleri maddi destekleri ve düzenledikleri çeşitli turizm etkinliklerini konuşmasında tek tek sıralayan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Tufan, “Turizm pastasından bölge olarak nasıl daha fazla istifade edebileceğimizi düşünmeliyiz ve bizler de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak güzel Mersinimiz turizmin bir cazibe merkezi haline getirmek için çabalarımızı devam ettiriyoruz. Bu doğrultuda üniversitemizden gelecek her türlü iş birliğine de açığız” şeklinde konuştu.

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı turizm endüstrisinin kalkınma açısından en önemli araçlardan birisi olduğunu dile getirerek, “Dünya Turizm Örgütü’nün 2016 yılı en fazla turist çeken ülkeler listesinde Türkiye, onuncu sırada bulunmaktadır. Hedef, turizm gelirleri sıralaması ile birlikte destinasyon çekiciliği anlamında da daha üst sıraları zorlamak olmalıdır. Tam da bu noktada turizmin geleceğinin tartışmaya açıldığı ‘1. Uluslararası Turizmin Geleceği; İnovasyon, Girişimcilik ve Sürdürebilirlik Kongresi’ daha da önemli hale gelmektedir ve kurulduğu tarihten itibaren sayısız organizasyona imza atan Turizm Fakültemizin ev sahipliğinde düzenlenen kongrenin de diğer bütün organizasyonlar gibi başarıyla yürütüleceği inancındayım” ifadelerini kullandı.

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Kemal Birdir de, “Turizm Fakültesi olarak böyle bir kongreyi düzenlemek bizlerin yıllardır hayalini kurduğu önemli bir organizasyondu. Turizmin özellikle Mersin ilimiz, Türkiye’miz ve dünyadaki ekonomik hareketliliğe çok büyük katkıları ve etkileri var. Biz de Türkiye olarak turizm sektöründe yaşadığımız krizlerin de özellikle derinleştiği bu dönemde Mersin’de yaşadığımız farklı sorunlardan dolayı turizm sektörünün sorunlarını tartışabileceğimiz ve öneriler geliştirebileceğimiz bir platformun yaratılmasına katkı sağlaması düşüncesiyle bu kongreyi tasarladık” diye belirtti.

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan’a kongreye katılımlarından dolayı plaket takdim etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık