Ana Sayfa Gündem Yol Güvenliği, Büyükşehir İle Sağlandı

Yol Güvenliği, Büyükşehir İle Sağlandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi teknik ekipleri tarafından tespiti yapılan ve yol güvenliğini tehlikeye düşürdüğü fark edilen büyük ölçekli kireç taşı patlatılarak, hem trafik akışı, hem de yol güvenliği sağlandı.

Giriş Tarihi: 5 Ekim 2017 Perşembe 09:49
Yol Güvenliği, Büyükşehir İle Sağlandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi teknik ekipleri tarafından tespiti yapılan ve yol güvenliğini tehlikeye düşürdüğü fark edilen büyük ölçekli kireç taşı patlatılarak, hem trafik akışı, hem de yol güvenliği sağlandı.

Tarsus İlçesi’nin Boztepe–Böğrüeğri mahallelerini birbirine bağlayan ve bölgedeki diğer mahalleler için de ulaşımda büyük öneme sahip olan yolda yapılan incelemeler sonucu, yol güvenliğini tehlikeye atan büyük ölçekli kireçtaşı bloğu tespit edildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı sorumluluğundaki yolda yapılan tespitler sonucunda, litolojik olarak sert masif kireçtaşından oluşan kaya kütlesinin, bölgede yaşayan vatandaşlar açısından alternatifi olmayan yolun güvenliğini tehlikeye attığı görüldü.

İnsanların, taşıtların ve hayvanların ulaşımlarında kolaylık sağlayabilmek amacıyla patlatma yöntemiyle ortadan kaldırılan kaya kütlesi sayesinde hem yoldaki viraj yumuşatıldı, hem de yol daha güvenli bir hale getirildi.

Patlatma çalışması kapsamında ilk etapta, kireçtaşı bloğuna ulaşılması için tali yol açıldı. Daha sonra da 35 adet 76 milimetre çapında ve 12 metre derinliğinde delikler açılırken, deliklere dinamit, anfo ve kapsül yerleştirilerek, kaya kütlesi patlatmaya uygun hale getirildi.

Kütlenin çok büyük hacimli olmasından dolayı, çevreye zarar vermesini önlemek amacıyla yolda her türlü güvenlik önlemi alındı ve patlatma gerçekleştirildi. Patlatma sonrasında yol güvenliğini tehlikeye düşüren kaya kütlesinin ortadan kaldırılması ile hem trafik akışı hem de yol güvenliği sağlandı.

Patlatma çalışmasının yanı sıra bölgedeki yol genişletme çalışmaları da Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından hız kesmeden devam ettirilirken, sathi kaplama asfalt çalışmaları sürdürülüyor.

2016 çalışma sezonu içerisinde Boztepe-Karadiken ve Boztepe-Böğrüeğri yolları arasında 6,5 kilometrelik bir genişletme çalışması yapıldı. 2017 sezonunda da Boztepe-Karadiken yolları arasında 10 kilometrelik genişletme çalışması devam ettirilerek, bu sayede ulaşımın bir nebze daha rahatlatılması amaçlanıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık