Ana Sayfa Gündem Yörükler Büyükşehir’le Gülüyor

Yörükler Büyükşehir’le Gülüyor

Belirli dönemlerde Anamur’un Kaşpazarı Yaylası’na göç eden Yörükler ile birlikte binlerce vatandaş, Mersin Büyükşehir Belediyesi sayesinde gelecek göç sezonunu sorunsuz şekilde karşılayacak.

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2017 Çarşamba 14:58
Yörükler Büyükşehir’le Gülüyor

Belirli dönemlerde Anamur’un Kaşpazarı Yaylası’na göç eden Yörükler ile birlikte binlerce vatandaş, Mersin Büyükşehir Belediyesi sayesinde gelecek göç sezonunu sorunsuz şekilde karşılayacak. Binlerce Yörüğün kullandığı grup yolunda altyapı çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi, stabilize yol çalışmasını da tamamlayarak, göç yolundaki çileye son verecek.

2 bin 200 rakımda Anamur’dan Antalya’ya

Yörük kültürünün gelecek nesillere de aktarılabilmesi için sayısız çalışmayı Mersinli Yörüklerin hizmetine sunan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çamlıyayla’dan Erdemli’ye kadar uzanan yol çalışmalarından sonra Anamur’da çalışmalara başladı. Antalya sınırında olması nedeniyle Antalyalıların ve özellikle Anamurlu göçmenlerin sıklıkla kullandığı Kaşpazarı Yaylası’nda çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Anamur Koordinasyon Şube Müdürlüğü koordinesinde Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri ile yayla yoluna ilk kazmayı vurdu. 450 metre rakımdan 2 bin 200 metre rakıma kadar onlarca mahalleye hitap eden ve binlerce vatandaşın yayla yolu olarak kullandığı 18 kilometrelik yola büzleri taşıyan Mersin Büyükşehir Belediyesi, yağmur suları ve taşkınları kontrol altına alacak altyapı çalışmalarına başladı. Altyapı çalışmalarının ardından stabilize çalışmasına start verecek olan Büyükşehir Belediyesi, bahar aylarında başlayacak göç mevsiminde Yörüklerin daha güvenli ve kolay ulaşımla tanışmasına olanak sağlayacak.

45 yıllık çile sona eriyor

1980’li yıllarda açılan ancak 45 yılı aşkın süredir bir daha hizmet alamayan Kaşpazarı yolunda yıllardır çekilen çile Mersin Büyükşehir Belediyesi sayesinde sona erecek. Antalya’nın Gazipaşa İlçesi’nden Göçük, Gökçebelen, Çile, Esenpınar ve Doğanca Mahalleleri ile Anamur’un tüm mahallelerinin kullandığı yayla yolunda 680 metre büz döşemesi işlemine başlayan Büyükşehir Belediyesi, bölgede 450 metre rakımdan 2 bin 200 metre rakıma kadar yol çalışması yürütecek. Birçok mahallenin yaylaya göç etmek için kullandığı Kaşpazarı yolunda tamamlanacak çalışmaların ardından yıllardır süren çile de sona erecek.

‘Kara Çadırın Kara Yörükleri’ sahipsiz değil

Yayla yolunu sıklıkla kullanan ve hayvancılıkla uğraşan Mersinli Yörük İbrahim Püryan, “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz burada olsaydı alnından öperdim” diyerek, minnetini ifade ederken, “Güngören Mahallesi’nden yaylamıza gidip geliyoruz. Bizlerin daha güvenli yolculuk yapabilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz ekiplerini göndermiş ve çalışmalara başlamışlar. Allah razı olsun. Her geçişimizde aracımızın bir parçasını bu yolda bırakıyoruz. Bugün de egzozu koptu. İnşallah bundan sonra bu çile sona erecek. Bundan iyi hizmet olmaz. Yollarımız güzelleşirse yaylalarımıza daha fazla gelen giden olur. Kara Çadırın Kara Yörüklerini düşünen bir belediye başkanına sahibiz. Başkanımız burada olsa alnından öperdim. Sadece burası değil her tarafa hizmet veriyor. Anamur’un içini görüyorsunuz. Buralar da Anamur gibi güzel olur” diye konuştu.

Güngören Mahallesi Muhtar Azası Murat Tere de, “Kocamaz Başkanımızdan Allah razı olsun. Yıllardır bu anı bekliyorduk. Başkanımıza nasipmiş. Ne kadar teşekkür etsek azdır” sözleriyle binlerce vatandaşa hizmet verecek yolun hayırlı olmasını diledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık