Deniz SANDALCI

MASAL ŞEHRİNİ YARATALIM


Deniz SANDALCI
26 Mart 2015 Perşembe 20:52

Bir kent düşleyelim. Binalar, arabalar , caddeler, parklar, binalar daha doğrusu dokunup görebildiğimiz her şey doğayla o kadar uyumlu ve iç içe olsun ki . Tıpkı bir masal şehri gibi . Estetik bir kaygıyla güzeli bulma ,güzele ulaşma amacıyla oluşturulmuş , insanların güzellikleri yakalamaya çalıştığı mis gibi bir kent... Düşleyebiliyor muyuz ? Belkide içimizden şunu dedik " İyi de olmayacak bir şeyi düşlemenin amacı ne ?" Belki haklıyız. Ama sadece haklı olmakla kaldık. Düşlediğimiz o masal şehrinin neden imkansız olduğunu sormadık hiç , temelinde hangi sorunun yattığına kafa yormadık hiç. Sadece imkansız dedik ve yerimizde saydık. Bunun temeli belkide bir yüzyıldır sanattan bihaber olan bir nesiller yetiştirdiğimiz-dendi. Evet sanattan bihaber bir toplumun somut olan her şeye estetik ve sanatsal bir değer katmasını beklemek gerçekten imkansızdır.
Sanat estetik yaratım ve güzeli görme işidir. İdeal insana, ideal topluma, ideal yaşama ulaşmak için bir yoldur, bir çaredir. Eğer ki sen toplumuna bu çareyi, bu güzele ulaşma yolunu aşılayamamış-san bir ressamın tablosundaki fırça vuruşlarından yansıyan estetikliği göstermeyi, ressamın tabloda ne yaşadığını anlatmayı bir kenara bırak tuvalet adabını bile öğretemezsin ve dolayısıyla yaşama aktaramazsın. Sanat ruhu dediğimiz o yaratım, estetik kaygısı, güzele ulaşma gayesi insan ruhuna öyle bir işlenmeli ki insan da yaşantısında iç içe olduğu her şeye bu estetikliği ve güzeli yansıtabilsin. Düşlemekten çekindiğimiz ve asla ulaşamayacağımızı düşündüğümüz o masal şehrine ancak sanat yardımıyla ulaşabiliriz. Bildiğimiz o çağdaş toplumların temelinde sanat aşkı, estetiklik gayesi yatmaktadır. O toplumlar güzelin , estetiğin peşinde koşmuşlardır. Önceki nesillerden sanat ruhu adına aşılanıp sonraki nesillere sanat ruhunu aşılamışlardır.
Emin olun ki eğer Mersin'de şu anda bu çarpık yapılaşma varsa ve çirkin çöp dağları gibi bir şehir oluşmuşsa, bizim düşlediğimiz o masal şehirlerinden çok çok uzaklardaysa şimdiye kadar görev yapmış yerel yöneticilerin, bizlerin, bizden önceki nesillerin, ve bu kentin çirkinleşmesini engellemeyen herkesindir suç.Nesiller boyu sanatın inceliğini, güzelliğini estetikliğini sindirememiş olmamızdandır tüm bunlar. Bu nesil önceki neslinden güzele ulaşma yolunu öğrenemediği halde geçte olsa farkına varıp bir sonraki nesline sanat ruhunu aşılarsa bizden sonraki nesil bizim düşlediğimiz o masal şehrinin temelini atacaktır . İnsanımıza , toplumumuza ve her şeyden önce kendimize sanat ruhunu aşılamaya başlayıp, sanatın o derin zenginliğinin,estetikliğinin farkına varıp yaşadığımız şehrin her bir köşesine bu güzellikten bir parça koyma zamanıdır. Haydi hep birlikte düşlediğimiz o masal şehrini yaratalım. Yolumuz sanat , gayemiz güzelliği yakalamak olsun.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık